Το σχολειό μας_το χωριό μας

foto_3
foto_2
foto_1

Το Δημοτικό Σχολείο μας στο χωριό Βερδικούσια Ελασσόνας του νομού Λάρισας,

βρίσκεται σε μια αγροτική και ορεινή περιοχή  στην κεντρική Ελλάδα (σε υψόμετρο περίπου 980 μ.).

Το χωριό απέχει 64χλμ. Από την πόλη της Λάρισας, που είναι η πρωτεύουσα της Θεσσαλίας, 35 χμ. από την Ελασσόνα και 47 χμ. από τον Τύρναβο.

Χτίστηκε το 1927 και πρόκειται για ένα παλιό καλαίσθητο πέτρινο κτήριο κτίριο με έξι αίθουσες διδασκαλίας. Οι μαθητές που φοιτούν σε αυτό μένουν οι περισσότεροι στον αστικό ιστό του χωριού και αρκετοί μετακινούνται καθημερινά από τις κοντινές οργανωμένες κτηνοτροφικές μονάδες.

Πολύτεκνες στην πλειοψηφία τους οι οικογένειες της Βερδικούσιας, αγωνίζονται καθημερινά και τις διακρίνει η φιλοξενία, το φιλότιμο, η διάθεση προσφοράς και το αυξημένο θρησκευτικό συναίσθημα.

Στο σχολείο υλοποιούνται από το 2015 δύο (2) προγράμματα Erasmus+, με πλούτο δράσεων και επισκέψεις εκπαιδευτικών από 15 ευρωπαϊκές χώρες, δίνοντας στο χωριό μια ευρωπαϊκή φυσιογνωμία. Ευρωπαϊκό χωριό η Βερδικούσια, ανάλογο και  το προφίλ του σχολείου, με συνέπεια εκπαιδευτικοί και μαθητές  να προσανατολίζονται στην κοινή ευρωπαϊκή προοπτική, δίνοντας τον καθημερινό τους αγώνα.

cropped-DSCN471611.jpg 20170227_131516