Διαχρονικό Μουσείο_ένας φορμίσκος γεμάτος παιχνίδια

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 18-10-2018

Την Τετάρτη 17/10/2018, βρεθήκαμε στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας, για το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα “ένας φορμίσκος γεμάτος παιχνίδια”. Το τσουβαλάκι της κ. Ζάχου, υπεύθυνης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Μουσείου, έκρυβε αγαπημένα παιχνίδια των παιδιών από παλιότερες εποχές, που ευτυχώς πολλά από αυτά οι μαθητές/μαθήτριές μας εξακολουθούν να παίζουν στις αλάνες της Βερδικούσιας μέχρι σήμερα.

Την παρουσίαση ακολούθησε ξενάγηση σε επιλεγμένους χώρους του Μουσείου και ενδιαφέρον βρήκαμε και το εργαστήρι, όπου τα παιδιά φτιάξαν με πηλό το δικό τους παιχνίδι που πήραν μαζί τους ως ενθύμιο από την ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική επίσκεψη.