Εγγραφές στο Ολοήμερο

Σας ενημερώνουμε ότι όσοι γονείς επιθυμούν να φοιτήσουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατά το επόμενο σχολικό έτος 2019-2020, θα πρέπει να έρθουν στο σχολείο το αργότερο μέχρι την Τρίτη 11 Ιουνίου και να συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση.

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης απαιτείται η γραπτή έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

Σας θυμίζουμε επίσης ότι σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα που ισχύει από τον Σεπτέμβριο του 2016 (ΦΕΚ 1324 – 11/5/2016) οι μαθητές όλων των τάξεων θα αποχωρούν στη 1.15 μ.μ. Το Ολοήμερο  ξεκινάει αμέσως μετά με τη Σίτιση έως τις 2.00 μ.μ.. Στη συνέχεια θα γίνονται άλλες δύο διδακτικές ώρες, πρώτα η «Μελέτη – προετοιμασία» και τέλος κάποιο διδακτικό αντικείμενο επιλογής, όπως Αθλητισμός, Αγγλικά, Μουσική κ.ά. Η λήξη του Ολοήμερου θα είναι στις 4 μ.μ. ή για όποιους γονείς το δηλώσουν στην αίτησή τους στις 3 μ.μ.