Εγγραφές στην Α΄τάξη σχολικού έτους 2023-2024

Λαμβάνοντας υπόψη την περ. α της παρ. 4 του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (Α 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του ν. 4777/2021 (Α 25) οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου για το σχολικό έτος 2023-2024, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (Α 109), όπως η τελευταία παράγραφος αντικαταστάθηκε και ισχύει (παρ. 1δ του άρθρου 204 του Ν. 4610/2019 (α΄70)). .jpg

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2017 έως και 31-12-2017.

Επισημαίνεται ότι κατά την περίοδο των εγγραφών, οι εγγραφές θα γίνονται με επίσκεψη του γονέα στο σχολείο μόνο ύστερα από  τηλεφωνικό ραντεβού στο τηλέφωνο του σχολείου – 2310 719231.

Παρακαλούνται οι γονείς πριν κλείσουν το ραντεβού να έχουν συγκεντρώσει και να φέρουν μαζί τους ΟΛΑ τα απαιτούμενα για την εγγραφή έντυπα όπως αναφέρονται παρακάτω.

Δικαιολογητικά που χρειάζονται για την εγγραφή:

• Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Το Πιστοποιητικό Γέννησης δεν προσκομίζεται από τους γονείς αλλά αναζητείται από το σχολείο μέσω του πληροφοριακού συστήματος του Υπουργείου Παιδείας. Για τους αλλοδαπούς μαθητές/τριες χρειάζεται οι γονείς να προσκομίσουν το Πιστοποιητικό Γέννησης το οποίο πρέπει να είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά.
  • Βιβλιαρίο Εμβολίων του παιδιού. Επίδειξη του Βιβλιαρίου ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών μέχρι την ημερομηνία εγγραφής.
  • Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου. Θα χορηγηθεί από το Νηπιαγωγείο που φοίτησε το παιδί.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή (ΑΔΥΜ). Το έντυπο θα δοθεί από το Δημοτικό Σχολείο και θα συμπληρωθεί από παιδίατρο ή γενικό ιατρό Δημόσιου Νοσοκομείου ή Κέντρου Υγείας ή από ιδιώτη γιατρό που έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ ή από ιδιώτη ιατρό που δεν έχει σύμβαση με κάποιον ασφαλιστικό φορέα. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) κατατίθεται στο σχολείο το αργότερο με την έναρξη του νέου σχολικού έτους το Σεπτέμβριο.
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.

Ώρες εγγραφών καθημερινά από   10.00 π.μ.  έως  12.00 π.μ. μόνο κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού.