Ορθοσωμική “στάση ” & Ορθοσωμικές ανωμαλίες

Αγαπητοί γονείς ,παιδιά,  συνάδελφοι  και επισκέπτες του blog του Δημοτικού  Σχολείου  Βαθύλακκου .Σήμερα  θα ασχοληθούμε  με την Ορθοσωμία  των παιδιών .

Τι  είναι οι ορθοσωμικές  ανωμαλίες;

Είναι το σύνολο των διαταραχών  που επηρεάζουν την  σωστή  “ορθή” στάση του  σώματος.Συνεπώς  πρόκειται για  παθήσεις  της  σπονδυλικής  στήλης και μόνο αυτής.Οι  διαταραχές αυτές αποτελούν βασικά  πρόβλημα αισθητικό, με ότι αυτό συνεπάγεται στην ψυχολογία του  παιδιού. Η διάγνωση  γίνεται στην ηλικία 10- 17 ετών και μπορεί να γίνει και από σας, αν υπάρχει κάποιο θέμα, χρησιμοποιώντας το  adam’s  test που υπάρχει μέσα στο αρχείο ” ΟΡΘΟΣΩΜΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ” . Στο επόμενο αρχείο   “ 5Τρόποι να βελτιώσετε την στάση του σώματος”  υπάρχουν απλές  ασκήσεις για βελτίωση της στάσης του σώματος .

Να είστε όλοι καλά .!!!!!!

Καλό Πάσχα.