ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ

Σχολή Γονέων Δημοτικού Σχολείου Τύμβου Μαραθώνα – Ομάδες υποστήριξης και συμβουλευτικής γονέων  από την Ε.Π.Α.Ψ.Υ.

Η Ε.Π.Α.Ψ.Υ. Εταιρεία Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ψυχικής Υγείας με τη χρηματοδότηση του Κοινωφελούς «Ιδρύματος Μποδοσάκη», υλοποιεί Πρόγραμμα Ψυχοκοινωνικής παρέμβασης και υποστήριξης τόσο στους πυρόπληκτους του Δήμου Μαραθώνα όσο και στον ευρύτερο πληθυσμό της κοινότητας με στόχο την οργάνωση υπηρεσιών σε θέματα που αφορούν την ψυχική υγεία (πρόληψη, διάγνωση, θεραπεία, κοινωνική επανένταξη).

Στα πλαίσια του Προγράμματος θα συγκροτηθούν ομάδες υποστήριξης και συμβουλευτικής γονέων με στόχο την ενδυνάμωση του ρόλου τους και την ενίσχυση της ανθεκτικότητας της κοινότητας.

Η θεματολογία των ομάδων θα διαμορφωθεί μέσα από το διάλογο, τον προβληματισμό και τις ανάγκες των συμμετεχόντων, ενώ γενικά θα περιλαμβάνει ζητήματα που θα αφορούν:

• Στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών και των εφήβων.
  • Στην βελτίωση της επικοινωνίας μεταξύ των μελών της οικογένειας.
  • Στην ενδυνάμωση των Γονέων ως προς τη διαχείριση των πνευματικών, συναισθηματικών και κοινωνικών αναγκών των παιδιών ανάλογα με την ηλικία τους.

ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: Δημοτικό Σχολείο Τύμβου Μαραθώνα με την μέριμνα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ: Κάθε Τετάρτη στις 18.30.

ΘΕΜΑ 3ης ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019: «Όταν ο φόβος γίνει φοβία στο παιδί. Αιτίες και τρόποι αντιμετώπισης.»