ΕΚΔΡΟΜΗ Ε΄ ΚΑΙ ΣΤ΄ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΩΡΙΟ SOS.

Στα   πλαίσια   κοινωνικής   ευαισθητοποίησης   των   παιδιών  , οι  δάσκαλοι   και  οι  μαθητές  της   Ε΄ &  ΣΤ΄  επισκέφθηκαν   το   παιδικό   χωριό  S.O.S . στο  Πλαγιάρι   και προσέφεραν     βιβλία  , επιτραπέζια    παιχνίδια,    ρούχα     και   διάφορα    χρήσιμα  μικροαντικείμενα,  τα   οποία είχαν φέρει από το σπίτι τους,  για το χριστουγεν .παζάρι . Εκεί  έμαθαν   τα  πάντα   για   την   λειτουργία   και  τον  τρόπο  οργάνωσης  του χωριού ,εξέφρασαν   τις   απορίες  τους  οι   οποίες   απαντήθηκαν   από   τους   υπεύθυνους  του  χώρου   και  περιηγήθηκαν  σε  όλο  τον οικισμό. Έπειτα   μεταβήκαμε  σε   κοντινό  οινοποιείο  (κτήμα  Γεροβασιλείου) ,  όπου έγινε μια   καταπληκτική   και  λεπτομερέστατη   ξενάγηση ,  με  πάρα  πολύ   ενδιαφέρουσες    ερωτήσεις  εκ   μέρους  των  παιδιών.  Μεγάλη  δε  έκπληξη    προκάλεσε  στην  ξεναγό  μας,  πόσα  πολλά   ήξεραν  τα παιδιά  μας  για  τον τρύγο,  τα   σταφύλια    και  γενικά   για   την  παρασκευή  του οίνου. Γεμάτοι  και  ικανοποιημένοι  από   τις πληροφορίες   και  τις   γνώσεις    που   συλλέξαμε  και  από   τους    δύο    προορισμούς    επιστρέψαμε   κανονικά   στο  σχολείο μας.