Ημερήσια εκδρομή στον νομό Μαγνησίας.

13292948_1016199831798026_1023353911_nΝομός Μαγνησίας, ένας νομός που συνδυάζει αρμονικά την ομορφιά του θαλάσσιου (Παγασητικός κόλπος) αλλά και του ορεινού τοπίου(Πήλιο)! Με πλούσια μυθολογική παράδοση και ένδοξο ιστορικό παρελθόν έχει πολλά να προσφέρει στους επισκέπτες του. Σπουδαίους αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικές μονές, παραδοσιακά ορεινά και παραθαλάσσια χωριά κλπ.

Με αθρόα συμμετοχή μαθητών και γονέων πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή μας στη Μαγνησία. Το πρόγραμμά μας περιλάμβανε:

• Επίσκεψη στην Ι.Μ. Αγίας Τριάδας στην Άνω Γατζέα Πηλίου. Βρίσκεται στην περιοχή «Παλαιόκαστρο» ή «Παλιόκαστρο» που πήρε την ονομασία της από το Ενετικό Κάστρο που βρίσκονταν εκεί, το οποίο καταστράφηκε από τους Καταλανούς το 1310.Στο χώρο της Μονής υπάρχουν 3 παρεκκλήσια: του Αγίου Αθανασίου του Αθωνίτου, της Παναγίας της Γοργοϋπηκόου και των Αγίων Μυροφόρων. Άξιο αναφοράς είναι ο σταυρός ύψους 12 μέτρων με προσανατολισμό προς τη πλευρά της θάλασσας. Η Mονή εγκαταλείφθηκε το 1963 όταν και ο τελευταίος από τους μοναχούς επέστρεψε στην Ιερά Μονή Μεγίστης Λαύρας. Μετά από 26 χρόνια, το 1989 η Ιερά Μονή Μεγίστης Λαύρας έστειλε αποστολή μοναστικής αδελφότητας δίνοντας πάλι ζωή στους χώρους της Μονής. Σήμερα, η αδελφότητα αριθμεί 5 μοναχούς.
  • Επίσκεψη στο Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου. Το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου είναι ένα από τα παλαιότερα Μουσεία της χώρας και το κεντρικό Μουσείο της Θεσσαλίας. Στο Μουσείο φυλάσσονται αρχαιολογικά ευρήματα ανεκτίμητης αξίας από όλη τη Θεσσαλία, από την παλαιολιθική περίοδο έως και τα ρωμαϊκά χρόνια. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο Μουσείο αυτό φυλάσσονται και τα ευρήματα της Πέλλινας .
  •  Επίσκεψη στη Μακρινίτσα, παραδοσιακό χωριό του Πηλίου. Πρόκειται για ένα από τα τουριστικότερα ορεινά χωριά της Ελλλάδας και φημίζεται για το παραδοσιακό της χρώμα, για την αρχιτεκτονική της αλλά κυρίως για την εξαιρετική θέα που διαθέτει προς τον Παγασητικό κόλπο. Δικαίως χαρακτηρίζεται ως «μπαλκόνι του Πηλίου».
  •  Επισκεφτήκαμε το λιμάνι του Βόλου και περπατήσαμε κατά μήκος της γραφικής παραλίας.

Η επιτυχία της εκδρομής αποδείχθηκε περίτρανα με την αυθόρμητη ενέργεια γονέων και μαθητών μας να την παρατείνουν χρονικά στήνοντας με κέφι χορό έξω από το σχολείο.
DSC03037DSC03055DSC03056DSC03061DSC03093DSC03119DSC03124Μακρυνίτσα13282859_10207012603577763_2872301_o