Εκαιδευτική ενημέρωση από το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Οιχαλίας

Αλησμόνητες θα μείνουν οι γνώσεις και οι εντυπώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές μας από την εκπαιδευτική ενημέρωση που τους έκαναν άντρες από το  Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Οιχαλίας.

Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τους τρόπους προφύλαξης από πυρκαγιά σε υπαίθριο  ή σε κλειστό χώρο,  για τα μέτρα που πρέπει να λαμβάνουν ώστε να αποφεύγουν τις πιθανότητες πυρκαγιάς αλλά και για το συνολικό έργο και προσφορά των πυροσβεστών. Αυτό όμως που τους έκανε μεγαλύτερη εντύπωση και τους ενθουσίασε, ήταν η επίδειξη που ακολούθησε στη συνέχεια.

Οι μαθητές είδες τις στολές των πυροσβεστών, τα βασικά εργαλεία που χρησιμοποιούν στο έργο τους, παρακολούθησαν κατάσβεση φωτιάς και απογειώθηκαν όταν  φορώντας τα ειδικά κράνη χρησιμοποίησαν τα ίδια τη μάνικα.

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου ευχαριστεί θερμά το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Οιχαλίας για την ανταπόκριση στο αίτημά του και για την εξαιρετική παρουσία του στο σχολείο.