Ανακοίνωση για τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου

Ανακοινώνεται ότι τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθούν δράσεις στο σχολείο μας με αφορμή την «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού». Οι δράσεις θα πραγματοποιηθούν μόνο αν ο καιρός το επιτρέψει.  Οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο κανονικά με την σχολική τους τσάντα και τα μαθήματα της ημέρας. Για τις δράσεις οι μαθητές να φορούν αθλητικά παπούτσια, καπέλο και αθλητικές φόρμες. Το ολοήμερο τμήμα θα λειτουργήσει κανονικά.

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης».