Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, μια κατεξοχήν ανθρωποκεντρική ημέρα,  τιμάται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου, για να θυμίζει σε όλους την προστιθέμενη αξία για την ανθρωπότητα και το μέλλον του πλανήτη της Διάσκεψης της Στοκχόλμης για το Ανθρώπινο Περιβάλλον. Πρόκειται για μία ημέρα που πρέπει να αποτελεί εφαλτήριο ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης αλλά και αγώνων για την αλλαγή του υφιστάμενου παγκόσμιου οικονομικού μοντέλου, το οποίο βάζει την κερδοφορία και την εξυπηρέτηση των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων πάνω από τον άνθρωπο.

Με αφορμή την ημέρα αυτή οι μαθητές της Δ’ τάξης  κάλεσαν στο σχολείο μας μαθητές του ειδικού σχολείου για να πραγματοποιήσουν από κοινού δράσεις. Οι μαθητές των δύο σχολείων ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά διαβάζοντας το βιβλίο της Σοφίας Ζαραμπούκα «Ο κος Μπεν, η Μου και τα σκουπίδια», κατασκεύασαν μολυβοθήκες από ανακυκλώσιμα υλικά, έπαιξαν και παροτρύνθηκαν να στείλουν ένα ηχηρό μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση ώστε να συμβάλλον όλοι στην προστασία του περιβάλλοντος.

Τις δράσεις μας υποστήριξαν με τον τρόπο τους και οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Ταξιαρχών.

DSC03173DSC03180DSC03182DSC03184 DSC03185DSC03200DSC03184