Εκπαιδευτική εκδρομή στη Βουλή των Ελλήνων.

8

Οι μαθητές των Δ‘, Ε’ και Στ’ τάξεων του σχολείου μας ταξίδεψαν στην Αθήνα και επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων όπου ενημερώθηκαν για την μεγάλη ιστορία του κτιρίου, ξεναγήθηκαν στους βασικούς χώρους και πληροφορήθηκαν για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας στη χώρα μας μετά από 7 χρόνια δικτατορία. Οι μαθητές στην αίθουσα “Ελευθέριος Βενιζέλος” είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν σε σχετική έκθεση με τίτλο « η δημοκρατία δικαίω ουδέποτε κατελύθη» Η αποκατάσταση της Δημοκρατίας 40 ΧΡΟΝΙΑ και να δουν πλούσιο φωτογραφικό υλικό καθώς και προσωπικά αντικείμενα προσωπικοτήτων της χώρας μας. Η ξενάγηση τελείωσε στην εντυπωσιακή αίθουσα συνεδριάσεων της Βουλής όπου οι μαθητές καθισμένοι στα έδρανα των βουλευτών ενημερώθηκαν για τη διαρρύθμισή της, την χρήση κάθε εδράνου, και τη γενικότερη λειτουργία του χώρου.

Το πρόγραμμα της ημέρας περιελάμβανε και επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης. Οι μαθητές είδαν από κοντά όσα μαθαίνουν στο μάθημα της Ιστορίας και εντυπωσιάστηκαν από το μεγαλείο των εκθεμάτων καθώς και από τους χώρους του σύγχρονου μουσείου.

123567491011