Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Μύλο των ξωτικών – Οινοποιείο Τσίνα – Ελαιοτριβείο

ΜΥΛΟΣ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ1

Στο πνεύμα των Χριστουγέννων μπήκαν με την επίσκεψή τους στον Μύλο των Ξωτικών οι μαθητές του σχολείου μας. Ξεναγήθηκαν στους γιορτινούς χώρους, ενημερώθηκαν, γεύτηκαν τις νοστιμιές που τους χάρισαν, έπαιξαν με τα παιχνίδια  και φωτογραφήθηκαν στα παραμυθένια τοπία.

1a

2a

3a

4a

5a

6a

7a

12a13a

Η εκπαιδευτική επίσκεψη συνεχίστηκε με ξενάγηση στο Οινοποιείο Τσίνα. Εκεί οι μαθητές περιηγήθηκαν στους αμπελώνες, γνώρισαν όλα τα στάδια παραγωγής διαφόρων ποικιλιών κρασιού, έμαθαν για την απόσταξη του τσίπουρου και είδαν πώς γίνεται η εμφιάλωση.

2014-12-03 11.22.13

2014-12-03 11.12.19

8a

9a

Τελειώνοντας επισκεφτήκαμε το ελαιοτριβείο Μέρμηγκα στο Ρίζωμα  Οι μαθητές παρακολούθησαν όλη τη διαδικασία που ακολουθείται για να βγει το λάδι από τις ελιές, ενημερώθηκαν για τις ποιότητες του λαδιού και έμαθαν αρκετά σχετικά με  τα ραφιναρισμένα ελαιόλαδα ώστε να αποφεύγουν την κατανάλωσή τους.

10a

11a