Δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

grafiki yli 125 1

Πραγματοποιήθηκαν σήμερα οι δράσεις που οργάνωσε το σχολείο μας με αφορμή  την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι». Η ευαισθητοποίηση των μαθητών πάνω στο θέμα έγινε μέσω της προβολής σχετικών βίντεο όπως «Ο μαυρούλης», « Έλμερ, ο πολύχρωμος ελέφαντας» και «Το τσίρκο της πεταλούδας». Η ευαισθητοποίηση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση του βιβλίου της συγγραφέως Βάσως Μπουλογιώργου «Παραμύθι σε δυο ρόδες». Ένα έργο που περιγράφει την κατάσταση ενός παιδιού με κινητικά προβλήματα. Μια ιστορία όπου το μυθικό μπλέκεται με το πραγματικό, συναρπάζει αλλά και προβληματίζει Η συγγραφέας με τη συνεργασία της ηθοποιού Βίκυς Ιακωβάκη διάβασαν στους μαθητές αποσπάσματα του βιβλίου και συνεπήραν τους μικρούς ακροατές. Οι δράσεις συνεχίστηκαν με αθλητικές δραστηριότητες που οργάνωσε ο γυμναστής του σχολείου μας, Τέλιος Δημήτριος.

Σχετικό άρθρο και πλήθος φωτογραφιών μπορείτε να δείτε στην παρακάτω διεύθυνση: