Το δέντρο της ανακύκλωσης, Δ΄τάξη

Και επειδή  το σύνθημά μας είναι: «Ανακυκλώνω , δεν πετώ, το ξαναχρησιμοποιώ», δεν ήταν δυνατό να πετάξουμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο μας ( που   το στολίσαμε,  φτιάχνοντας μόνοι μας τα στολίδια του από ανακυκλώσιμα υλικά).

Αποφασίσαμε λοιπόν  να το αφήσουμε στη θέση του και να το μετατρέψουμε σε δέντρο της ανακύκλωσης, κρεμώντας πάνω του συσκευασίες, οι οποίες ανακυκλώνονται,  για να θυμίζει σε όλους μας ποια υλικά μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν και να ανακυκλωθούν (χαρτί, πλαστικό, γυαλί , μέταλλο).

Το δέντρο γρήγορα κέντρισε το ενδιαφέρον και των άλλων μαθητών του σχολείου, οι οποίοι γεμάτοι περιέργεια έρχονται στην τάξη μας  και ρωτάνε (πολλές φορές γελώντας) για το δέντρο μας.  Αυτό αποτελεί για εμάς την αφορμή να τους μιλήσουμε για την ανακύκλωση και για τα υλικά που μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν, απλώς διαχωρίζοντάς τα από τα άλλα απορρίμματα, και πετώντας τα στου ειδικούς μπλε κάδους ανακύκλωσης , συμβάλλοντας έτσι στην προστασία του περιβάλλοντος.

Τους δείχνουμε ακόμα και τα δυο χαρτόκουτα, τα οποία χρησιμοποιούμε στην τάξη μας για το διαχωρισμό των απορριμμάτων σε ανακυκλώσιμα και μη ανακυκλώσιμα,  καθώς και για τη μέτρηση του όγκου τους, τους δείχνουνε ακόμα το ραβδόγραμμα, αποτέλεσμα της  έρευνας που κάναμε ,  το οποίο δείχνει ότι σχεδόν όλα τα απορρίμματα της τάξης είναι ανακυκλώσιμα.

κλικ για να επισκεφθείτε τη σελίδα του προγράμματος