Χριστούγεννα, ευκαρία για αγάπη, αλληλεγγύη, ανθρωπιά!

Σε κατάμεστη αίθουσα πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη το απόγευμα η χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του Δημοτικού Σχολείου Ταξιαρχών Η φετινή εκδήλωση είχε στόχο να προβληματίσει τους παρευρισκόμενους σχετικά με την αναγκαιότητα του επαναπροσδιορισμού του εαυτού μας και τη στροφή του σε στάσεις και αξίες που προάγουν την ανθρώπινη ζωή, την τοποθετούν μακριά από περιττές υλιστικές απολαύσεις αλλά, αποσδήποτε, πολύ κοντά στον συνάνθρωπο. Με κεντρικό  θέμα «Χριστούγεννα, ευκαιρία για αγάπη, αλληλεγγύη, ανθρωπιά» οι μαθητές των μεγάλων τάξεων αναφέρθηκαν σε αγίους που με το έργο τους ανακούφισαν τους συνανθρώπους τους από τα βάσανα. Για να είναι πιο οικείο στο ακροατήριο το θέμα μίλησαν περισσότερο για τους αγίους των εκκλησιών της ευρύτερης περιοχής. Ακολούθησε θεατρικό σχετικό με τη ζωή του Αγίου Μαρτίνου, αγίου που γιορτάζεται ιδιαίτερα στη Γερμανία καθώς και σχετικά κείμενα υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας Γερμανικής γλώσσας στο σχολείο, της κας Ρίτας Ρουσιαμάνη. Αναφορά στη ζωή του αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης έκαναν οι μαθητές των μεγάλων τάξεων με την υποστήριξη της καθηγήτριας Αγγλικής Γλώσσας του σχολείου, κας Ειρήνης Σίμου. Το πρόγραμμα ολοκλήρωσαν οι μαθητές των Α’ και Β’ τάξεων οι οποίοι παρουσίασαν το θεατρικό «Τα Χριστούγεννα του τσαγκάρη»  με υπεύθυνους εκπ/κούς τους: Ντάκου Στεργιανή, Χύτα Δημήτριο και Καραμήτρο Απόστολο. Η εκδήλωση τελείωσε για τους μικρούς με  δώρα, που μοίρασε ο άγιος Βασίλης, ενώ για τους μεγάλους με δεξίωση με χριστουγεννιάτικα εδέσματα  που προσέφεραν οι γονείς των μαθητών μας. Την εκδήλωση παρακολούθησαν ο Σύμβουλος 3ης περιφέρειας Π.Ε. Τρικάλων, οι ιερείς των γύρω  χωριών , οι πρόεδροι των τοπικών κοινοτήτων αλλά και  πλήθος γονέων.