ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Σε πρόγραμμα αγωγής υγείας που υλοποιείται με πρωτοβουλία του Κέντρου Υγείας Φαρκαδόνας συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας. Το πρόγραμμα εκτός από ενημέρωση των μαθητών για τη σωστή διατροφή και την παρότρυνσή τους να αλλάξουν διατροφικές συνήθειες, μελετά και τα ανθρωπομετρικά χαρακτηριστικά τους με σκοπό να αντληθούν στοιχεία που θα χρησιμεύσουν σε έρευνες . Η επιστημονική ομάδα απαρτίζεται από τους : κ Σακελλαρίου Ιωάννη, Δ/ντή του Κ.Υ., τους γιατρούς Ευθυμιάδη Γεώργιο, Διαμαντή Αγγελική, Ραμούζη Ελένη και την επισκέπτρια Κανιά Ελένη. Στο τέλος του προγράμματος μοιράστηκαν έντυπα στους μαθητές με τη μεσογειακή πυραμίδα αλλά και με ενδεδειγμένες προτάσεις για όλα τα  γεύματα για να ενημερωθούν ταυτόχρονα και οι γονείς τους.