Προληπτική Υγιεινή & Αγωγή Υγείας

Την Τρίτη 24 Απριλίου 2012 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας πρόγραμμα Προληπτικής Υγιεινής και Αγωγής Υγείας « Νοιάζομαι για την υγεία μου», που αναπτύσσεται από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό. Κλιμάκιο αποτελούμενο  από παιδίατρο, οδοντίατρο, ορθοδοντικό, νοσηλεύτριες και εθελοντές εξέτασαν τους μαθητές. Έγινε έλεγχος των βιβλιαρίων, οπτικής οξύτητας, σωματικής ανάπτυξης, επιπέδου χοληστερόλης, αρτηριακής πίεσης,  κ.α.. Παράλληλα οι γονείς των μαθητών ενημερώθηκαν σε θέματα υγείας με στόχο την ενίσχυση υγιών προτύπων συμπεριφοράς.

Η δ/ντρια, ο Σύλλογος διδασκόντων καθώς και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ευχαριστούν θερμά τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό καθώς και τους Ιατρούς συνεργάτες τους για την προσφορά τους στους μαθητές του Σχολείου.