ΤΟ «ΚΑΡΑΒΙ» ΤΗΣ ΝΟΜΗΣ

Πολύ κοντά στο χωριό Νομή περνάει ο Πηνειός ποταμός. Τα παλιά τα χρόνια για να περνάνε οι άνθρωποι απέναντι για τις αγροτικές τους ασχολίες και να πηγαίνουν, φυσικά, και στα απέναντι χωριά: Πεδινό, Σερβωτά, Μαραθέα χρησιμοποιούσαν ένα « καράβι». Ήταν στην ουσία μια ξύλινη σχεδία. Υπήρχε ένα τεντωμένο συρματόσχοινο από την μία όχθη ως την άλλη και ο «καραβοκύρης» το μόνο που έκανε για να το μετακινεί μαζί με τους επιβάτες, ήταν να πιάνεται από το σχοινί αυτό και να τραβάει. Αν το φορτίο ήταν βαρύ, βοηθούσαν και οι επιβάτες, τραβώντας κι εκείνοι. Συχνά, με το «καράβι» μετέφεραν και ζώα. Φόρτωναν πρόβατα, γαϊδούρια, άλογα, αγελάδες.  Το «καράβι» ήταν ιδιοκτησία δύο οικογενειών, κατοίκων της Νομής, της οικογένειας Παπαποστόλου και της οικογένειας Τσιώλη. Και οι δύο οικογένειες είχαν  χωράφια απέναντι από τον Πηνειό κι έπρεπε καθημερινά να περνάνε το ποτάμι, συχνά και με τα ζώα τους. Έτσι, παράλληλα, εξυπηρετούσαν και άλλους χωρικούς έναντι κάποιου χρηματικού ποσού (εισιτήριο).

Σήμερα τις όχθες του ποταμού ενώνει μια μεγάλη και ωραία γέφυρα. Το «καράβι» έπαψε πριν πολλά χρόνια να υπάρχει. Το 1973, θυμωμένος ο Πηνειός, το τσάκισε!

Tσιώλης Ευάγγελος

Μαθητής της Ε’ τάξης 2011-2012