Ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Σήμερα, 27-05-2024, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών/τριών της ΣΤ΄τάξης στο Γυμνάσιο Μολάων, για προγραμματισμένη δράση μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Εκεί μας υποδέχτηκαν με χαρά η Γυμνασιάρχης κ. Ε.Παπαδημητρίου,αρκετοί/ες καθηγητές/τριες και μαθητές/τριες. Μας ξενάγησαν σε πολλούς χώρους του Σχολείου, μας μίλησαν για διάφορα θέματα φωτίζοντας αρκετές πτυχές της σχολικής ζωής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και απάντησαν επίσης σε ερωτήματα των μαθητών/τριών μας. Στο τέλος μας οδήγησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου τα παιδιά παρακολούθησαν μουσική παράσταση από τη σύμπραξη θεατρικών  ομίλων του Γυμνασίου και του Δημοτικού Σχολείου Μολάων και τη χορωδία του Δημοτικού Σχολείου Μολάων.  Είχε προηγηθεί στην τάξη πρόγραμμα «Ομαλής Μετάβασης από το Δημοτικό Στο Γυμνάσιο» σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Λακωνίας «Δίαυλος».

Ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια του Γυμνασίου, τους/τις καθηγητές/τριες και τους/τις μαθητές/τριες που μας υποδέχτηκαν και μας προσέφεραν μια πολύτιμη εμπειρία που θα βοηθήσει στην ομαλή μετάβαση των παιδιών μας στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα.

.IMG 20240528 163039metabashIMG 20240527 114419