Εκδήλωση δήμου Αριστοτέλη «Μικροί Αριστοτελικοί Περιπατητές»

Με τον τίτλο «μικροί αριστοτελικοί περιπατητές», ο Δήμος Αριστοτέλη Χαλκιδικής γίνεται ο πρώτος ελληνικός Δήμος που διοχετεύει στην ελληνική τουριστική αγορά ολοκληρωμένο πρόγραμμα σχολικού τουρισμού:

• είτε μονοήμερο,
  • είτε πολυήμερο.

Το πρόγραμμα απευθύνεται στους «μικρούς μελλοντικούς αριστοτελικούς περιπατητές», δηλ. σε μαθητές ελληνικών Δημοτικών Σχολείων και Γυμνασίων τους οποίους ο Δήμος Αριστοτέλη προτρέπει:

• Να επισκεφθούν τα Αρχαία Στάγειρα και το θεματικό Άλσος του Αριστοτέλη με τα πειραματικά όργανα, τα οποία λειτουργούν σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους που αναφέρονται στα συγγράμματα του Αριστοτέλη και ιδιαίτερα στο έργο του «Τα Φυσικά»,
  • Να ακολουθήσουν τμήματα του Αριστοτελικού Περιπάτου και να μυηθούν στον τρόπο με τον οποίο το σύγχρονο trekking συνθέτει τη συνέχεια των αριστοτελικών περιπλανήσεων
  • Να επισκεφθούν το εμβληματικό Φυτώριο του Αριστοτελικού Όρους, με τα εκατομμύρια φυτά του, ώστε να εκπαιδευτούν στην αναγνώριση της αριστοτελικής φυτολογίας  κατά τον ίδιο τρόπο με τον οποίο ο Μέγας Αλέξανδρος αναγνώρισε την ασιατική χλωρίδα, Κλπ.

Στην ουσία, δομήσαμε ένα πρόγραμμα μαθητικών εκδρομών με καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα, το οποίο συνταιριάζει την περιβαλλοντική αλλά και την ιστορική εκπαίδευση με την ψυχαγωγία, την αφύπνιση και την ολιστική διάσταση των δραστηριοτήτων.
Μετά την εκδρομή οι λιλιπούτιοι συμμετέχοντες σε αυτήν θα λαμβάνουν τον άτυπο τίτλο:
•    «αριστοτελικός περιπατητής»,
που – φιλοδοξούμε ότι – θα ανάψει τη σπίθα της δραστηριοποίησης των «αριστοτελικών περιπατητών του μέλλοντος».

Όλα τα υπόλοιπα θα τα πούμε στο Άλσος του Αριστοτέλη, τη Δευτέρα 4 Οκτωβρίου στις 11 το πρωί!

Λαζού Κορίνα

Γραφείο Τουρισμού Δήμου Αριστοτέλη

23773 50020

Στα πλαίσια της ως άνω εκδήλωσης ο δήμος Αριστοτέλη δεν προσκάλεσε μόνο την Προϊσταμένη του σχολείου μας να παρευρεθεί στην εκδήλωση αλλά προσκάλεσε όλο τον σύλλογο διδασκόντων και τους μαθητές του σχολείου μας .  Η μεταφορά  των μαθητών από και προς τον χώρο της εκδήλωσης θα γίνει με λεωφορείο του Δήμου Αριστοτέλη, τηρούμενων φυσικά όλων των απαραίτητων υγειονομικών μέτρων, λόγω covid-19 .

Για τους παραπάνω λόγους παρακαλούνται οι γονείς να πραγματοποιήσουν το self-test την Δευτέρα το πρωί ή Κυριακή βράδυ αντί για την Τρίτη.