Ουγγαρία

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ TOY ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΠΗΛΙΟΥ ΜΕ ERASMUS +

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Την εβδομάδα 13/10 έως 19/10/2019 πραγματοποιήθηκε η πρώτη μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών  στην Ουγγαρία , για τη σχολική χρονιά 2019-20 στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος συμπράξεων σχολείων Erasmus+ΚΑ2.
Το πρόγραμμα φέρει τον τίτλο « I KNOW WHERE I AM FROM » και πραγματοποιείται με τη συνεργασία πέντε χωρών: Ελλάδας, Ιταλίας, Ισπανίας, Πολωνίας και Κροατίας. O προορισμός ήταν  το Fekete-Vörösmarty Mihály Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola στην πόλη Ajka της Ουγγαρίας και οι συνάδελφοι που συνόδευσαν τους τέσσερις μαθητές του σχολείου ήταν η Τσαχάκη Καλλιόπη, Διευθύντρια του σχολείου και η Κονσολάκη Ειρήνη εκπαιδευτικός της ΣΤ’ τάξης .
Όπως και στις προηγούμενες επισκέψεις και η συγκεκριμένη χαρακτηρίστηκε από πολύ ευχάριστο κλίμα και μεγάλη διάθεση συνεργασίας.  Την πρώτη ημέρα των δραστηριοτήτων έγινε τελετή υποδοχής από εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου, οι οποίοι ξενάγησαν τους ξένους εκπαιδευτικούς στο σχολείο τους.

Ακολούθησαν εργαστήρια στις τάξεις κι επίσκεψη στο Δημαρχείο της πόλης. Η επίσκεψη στη βιομηχανία φυσητού γυαλιού της περιοχής ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για πολλούς μαθητές.
Η επόμενη ημέρα ήταν ιδιαίτερη καθώς υπήρξε επίσκεψη σε φάρμα με πολλές δραστηριότητες και ζώα καθώς κι εκμάθηση παραδοσιακών ουγγρικών χωρών και παρουσίαση παραδοσιακών επαγγελμάτων.
Η επίσκεψη στη λίμνη Balaton «ουγγρική θάλασσα» -όπως την ονομάζουν – και στο κάστρο του Tihany και στη γύρω περιοχή το επόμενο πρωί ενθουσίασε τους φιλοξενούμενους.
Ακολούθησαν τα υπέροχα πάρκα της Ajka και την τελευταία ημέρα ήταν απολαυστική η πανέμορφη Βουδαπέστη.
Συνεχίζοντας λοιπόν για δεύτερη χρονιά το πρόγραμμα , θεωρείται ιδιαίτερα επιτυχημένη κι αυτή η συνάντηση όπως και οι προηγούμενες.
Επόμενο ραντεβού τον ερχόμενο Μάρτιο στη Σικελία !!!

Μπορείτε να δείτε περισσότερα στα blogs:
I know where i am from
Etwinning

Παρουσίαση: I would like to invite you to my country for holidays

Παρουσίαση: Διακοπές στην Ελλάδα μας

Συνταγές!