Ταξίδι εκπαιδευτικών στην Πολωνία

Το  Δημοτικό Σχολείο Σπηλίου στην Πολωνία με ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+

Tο Δημοτικό Σχολείο Σπηλίου για τα επόμενα δύο χρόνια θα «παίζει» ευρωπαϊκά, καθώς συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Erasmus+ KA2»/«Στρατηγικές Συμπράξεις» με τίτλο: «Wiem, skadjestem» ,”Ξέρω από που είμαι” . Οι χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι η Πολωνία, η Ιταλία, η Κροατία, η Ουγγαρία, η Ισπανία και φυσικά η Ελλάδα. Πραγματοποιήθηκε λοιπόν το πρώτο ταξίδι στην Πολωνία(Konopiska)στις 20 – 24 Νοεμβρίου με τους συντονιστές του προγράμματος να επιμορφώνονται στα τεχνολογικά εργαλεία (ICTtools) που είναι απαραίτητα για την επιτυχή διεξαγωγή του προγράμματος. Το Δημοτικό Σχολείο Σπηλίου αντιπροσώπευσαν η συντονίστρια του προγράμματος και διευθύντρια του σχολείου Τσαχάκη Πόπη, η δασκάλα της Ε2’ τάξης Σοφαδίτη Μαρία και η δασκάλα της ΣΤ’ τάξης Κονσολάκη Ειρήνη.
Οι συμμετέχοντες έχοντας πολύ περιορισμένο χρόνο κατάφεραν να δοκιμάσουν πολωνικές σπεσιαλιτέ, να περπατήσουν  στα γραφικά σοκάκια της παλιάς πόλης της Κρακοβίας, να επισκεφτούν το κάστρο της Βαβέλστην  Κρακοβία και να θαυμάσουν τη μαύρη Μαντόνα της Czestochowa. Ακόμα να κάνουν την βόλτα τους στην παλιά πόλη της μεγαλούπολης Βαρσοβίας.

Ο ενθουσιασμός είναι εύγλωττος για τις καινούργιες εμπειρίες , τους νέους φίλους και τις προοπτικές που ανοίγονται για το σχολείο , τους εκπαιδευτικούς και περισσότερο από όλα για τους μαθητές μας που θα επωφεληθούν τα μέγιστα. Ήδη η επόμενη συνάντηση αυτή τη φορά με τρεις μαθητές και δύο εκπαιδευτικούς θα πραγματοποιηθεί στις 9-15 Δεκεμβρίου στο Koprivnicaτης Κροατίας .

Μπορείτε να δείτε περισσότερα στα blogs:

I know where I am from και Twinspace

Και φυσικά τον Μάρτιο περιμένουμε τους μικρούς και τους μεγάλους φίλους μας στο πανέμορφο και φιλόξενο Σπήλι …και το ταξίδι…συνεχίζεται!!!!