Ισπανία

ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΙΣΠΑΝΙΑ 26/5-01/06/2019

Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η τρίτη συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ στο Zalamea de la Serena στην Badajoz, Extremadura της Ισπανίας από τις 26/05-01/06/2019.
Η καλλιέργεια της συνεργασίας και επικοινωνίας μεταξύ των συμμετεχόντων συνεχίστηκαν και διευρύνθηκαν. Εξάλλου, αυτός είναι ο τρόπος για να αποδοθεί μέσα από τις δράσεις και η καινοτομία, η βασική αρχή του συγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+.
Το μικρό μας σχολείο καταφέρνει πάντα να ανταποκρίνεται στις ανάγκες ενός τέτοιου ευρωπαϊκού προγράμματος με απόλυτη επιτυχία. Η κατανόηση της κουλτούρας , των διαφορετικών αντιλήψεων και η διεύρυνση των οριζόντων πραγματικά προκαλεί σκέψεις και αναπόφευκτη σύγκριση μεταξύ του δικού μας εκπαιδευτικού συστήματος και των συστημάτων των χωρών εταίρων.
Βλέποντας ότι το ανθρώπινο δυναμικό των εκπαιδευτικών μας και φυσικά των μαθητών μας είναι εξαιρετικό ,αφομοιώνουμε τις καλές πρακτικές που συναντάμε και στοχεύουμε πάντα στο καλύτερο με μεγάλη επιτυχία.
Ευεργετικά είναι τα οφέλη πρωτίστως για τους μαθητές μας, αφού μέσα από τη συμμετοχή του Σχολείου μας στο πρόγραμμα έμαθαν πτυχές της ιστορίας, της γεωγραφίας και του πολιτισμού ξένων χωρών, καλλιέργησαν γλωσσικές και κοινωνικές δεξιότητες, αισθάνθηκαν αυτοπεποίθηση ως μικροί πολίτες αυτού του κόσμου. Διαμορφώνουν την κουλτούρα που θα τους χρειαστεί στο μέλλον ως ευρωπαίοι πολίτες.
Λίγο πιο αναλυτικά για το πρόγραμμα:
Το Δημοτικό Σχολείο Σπηλίου συμμετέχει για πρώτη φορά σε διετές (2018-2020) πρόγραμμα «Erasmus+ KA2»/«Στρατηγικές Συμπράξεις» με τίτλο: «Wiem, skad jestem» ,”Ξέρω από που είμαι” . Οι χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι η Πολωνία, η Ιταλία, η Κροατία, η Ουγγαρία, η Ισπανία και φυσικά η Ελλάδα. Πραγματοποιήθηκε λοιπόν το τρίτο ταξίδι στην Ισπανία και συγκεκριμένα στο IES Antonio de Nebrija (Γυμνάσιο- Λύκειο) από τις 26 /05 έως τις 01/06/2019 .
Η υποδοχή ήταν ενθουσιώδης και εξαιρετικά θερμή και μέσα από την μουσική της υποδοχής νιώσαμε την χαρά του να είσαι πολίτης αυτού του κόσμου.
Το σχολείο είναι πάρα πολύ καλά εξοπλισμένο σε όλους τους τομείς και στον κτιριακό και τεχνολογικό και με πολλούς εκπαιδευτικούς.
Μας δόθηκε επίσης η δυνατότητα να ξεναγηθούμε σε ιστορικούς , αρχαιολογικούς χώρους αλλά και χώρους παράδοσης οι οποίοι άπτονται και του θεματολογίας του προγράμματος.
Παράλληλα με την εκπαιδευτική πράξη, πραγματοποιήθηκαν και συναντήσεις αποτίμησης και μελλοντικού σχεδιασμού για την δεύτερη χρονιά του προγράμματος, έως την επόμενη κινητικότητα, τον Οκτώβριο του 2019 στην Ουγγαρία.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα  τους γονείς που μας εμπιστεύθηκαν τα παιδιά τους , όπως και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς φρόντισαν κατά την απουσία μας να λειτουργεί άψογα το σχολείο. Χωρίς τη δική τους βοήθεια δε θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί η επίσκεψη.
Επόμενη στάση στην Ουγγαρία, τον ερχόμενο Οκτώβρη!
Μπορείτε να δείτε περισσότερα στα blogs:
I know where I am from και Twinspace

Symbols and cultural workshop for Spain