Αφιερώματα

​ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

Την Παρασκευή λόγω της επετείου του Πολυτεχνείου το σχολείο μας αφιέρωσε εκείνη τη μέρα στους αγωνιστές που έδωσαν τη ζωή τους για να επανέλθει η Δημοκρατία.

Μιλήσαμε για την αξία της Δημοκρατίας, μέσα στην οποία οι άνθρωποι έχουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις, συνεργάζονται για την κοινή πρόοδο αρμονικά.

Στη Δημοκρατία κύριο χαρακτηριστικό θεωρείται η αρχή της <<λαϊκής κυριαρχίας>>. Το δημοκρατικό πολίτευμα κατοχυρώνει με νόμους αξίες όπως η ισότητα και η ελευθερία όλων των πολιτών .Η ελευθερία είναι το δικαίωμα του ανθρώπου να ενεργεί όπως επιθυμεί, αρκεί να μην προκαλεί βλάβη στους άλλους και να σέβεται τους νόμους της πολιτείας.  Η ελευθερία  κάθε ανθρώπου δεν  πρέπει να απειλείται. Καθένας μας πρέπει να μπορεί να μορφώνεται και να επιλέγει τον τρόπο ζωής και εργασίας του.

Με αφορμή όλα αυτά φτιάξαμε πανό με συνθήματα ακούγοντας τραγούδια σχετικά με το Πολυτεχνείο.Tα πανό που φτιάξαμε είχαν πάνω τα συνθήματα <<ΝΑΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ>>,<<ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ>>,<<ΨΩΜΙ,ΠΑΙΔΕΙΑ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ>> .

Την ημέρα εκείνη είδαμε βίντεο για το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ και έχοντας στο μυαλό μας τον αγώνα των φοιτητών της 17 Νοεμβρίου, βγήκαμε στους δρόμους του χωριού φωνάζοντας συνθήματα .

​Όταν φτάσαμε στην πλατεία, οι μικρές τάξεις του σχολείου μας άφησαν στεφάνια στη μνήμη των ανθρώπων που χάθηκαν εκείνη την ημέρα και  τραγουδήσαμε τραγούδια όπως το Ακορντεόν, Ένα το χελιδόνι, Ο δρόμος, Ο μέρμηγκας.

Γιορτάσαμε το Πολυτεχνείο τιμώντας τους αγωνιστές που αγωνίστηκαν για να έχουμε σήμερα τη Δημοκρατία και όλα τα πλεονεκτήματα που εκείνη συνοδεύει.

Οι μαθητές του ΣΤ2