Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ!

Το Δημοτικό Σχολείο Σπηλίου ιδρύθηκε το 1853. Λειτουργεί συνεχώς από τότε έως και σήμερα. Βρίσκεται 27 χιλιόμετρα μακριά από το Ρέθυμνο, πάνω στο συνδετήριο οδικό άξονα που ενώνει τον βορρά και τον νότο του Ν. Ρεθύμνης. Το Σπήλι είναι το μεγαλύτερο χωρίο της περιοχής του Δήμου Αγίου Βασιλείου και αποτελεί την έδρα του ομώνυμου Δήμου. Στο σεισμό της περίοδο του 1994-95 το παλαιό κτίριο υπέστη σοβαρές ζημιές και κατεδαφίστηκε. Στην θέση του οικοδομήθηκε νέο κτίριο για να καλύψει τις ανάγκες ενός 6θέσιου σχολείου από το σχολικό έτος 1997-98. Από την σχολική χρονιά 2014-15 απέκτησε οργανικότητα 8/θεσίου Δημοτικού Σχολείου και ταυτόχρονα λειτουργικά δουλεύει ως 10/ θέσιο. Καλύπτει τις ανάγκες του μαθητικού δυναμικού του Σπηλίου και επίσης 15 χωριών που βρίσκονται σε απόσταση έως 20 χιλιομέτρων γύρω από αυτό. Αριθμεί περίπου 120 μαθητές και το προσωπικό του σχολείου αποτελείται από περίπου 24 εκπ/κούς. Το έργο του σχολείου συνεπικουρεί ο Σύλλογος Γονέων, όπου με την εθελοντική προσφορά των μελών του βοηθά σε ότι του ζητηθεί. Επίσης ο Δήμος Αγίου Βασιλείου είναι αρωγός στην προσπάθεια μας.