Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών/-τριών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού Σχολείου, κατά το σχολικό έτος 2023-2024, αρχίζουν την Τετάρτη 1 Μαρτίου 2023 και λήγουν την Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023.

Φέτος, στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2017 μέχρι και 31-12-2017.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Α. Υποβάλλονται κατά την εγγραφή:

1. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση: Θα την παραλάβετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία.

2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου: Θα σταλεί από το Νηπιαγωγείο κατευθείαν στο Δημοτικό, για τους μαθητές που φοιτούν στο Νηπιαγωγείο Σπετσών.

3. Αποδεικτικό Διεύθυνσης κατοικίας: Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (π.χ. συμβόλαιο, λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός τηλεφώνου, φορολογική δήλωση). Και δηλώνεται η τοποθεσία (Καστέλι, Παλιό Λιμάνι κλπ).

4. Βιβλιάριο Εμβολίων: Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή (γαλάζιο βιβλιάριο) ή άλλο στοιχείο από το οποίο προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

5. Ατομικό Δελτίο Υγείας: Από κρατικό νοσοκομείο, ιατρείο Σπετσών ή από ιδιώτη παιδίατρο (μπορείτε να το φέρετε τον Σεπτέμβριο με την έναρξη της σχολικής χρονιάς).

Β. Απαιτείται για την εγγραφή:

6. Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης: Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο.

Γ.  Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

7. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.

8. Σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

9. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ

Οι αλλοδαποί μαθητές, εγγράφονται στην Πρώτη Τάξη, προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω, καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης εάν έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης.

Για πολίτες Αλβανίας:                                                                                                          Πιστοποιητικό γέννησης (CERTIFICATE LINDGE), το οποίο στη δεύτερη σελίδα έχει σφραγίδα APOSTILE ή τετράγωνη από Ελληνική Πρεσβεία στα Τίρανα και μετά μεταφράζεται στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ.                            (ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΑ ΕΑΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΣΕΛΙΔΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ)