Φεβ 22 2017

ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ ΦΡΟΥΤΟΛΑΧΑΝΙΚΟΣΑΛΑΤΑ!

Πολύχρωμη φρουτο-λαχανικοσαλάτα!

Τα πρωτάκια μας διασκέδασαν πολύ την προηγούμενη εβδομάδα μαθαίνοντας τα ονόματα των φρούτων και των λαχανικών στα αγγλικά! Αυτή την εβδομάδα όμως, η διασκέδαση και η μάθηση πέρασαν σ΄ ένα άλλο επίπεδο, συνδυάζοντας το θέμα μας με την επικαιρότητα!!!

Αναλυτικότερα … Την προηγούμενη εβδομάδα τα πρωτάκια γνώρισαν τα ονόματα των φρούτων και των λαχανικών στα αγγλικά με τη χρήση flashcards, εξασκήθηκαν στην προφορά των λέξεων και έπαιξαν το αγαπημένο τους BINGO ζωγραφίζοντας! Αυτή την εβδομάδα, όμως, το διασκεδάσαμε περισσότερο, φτιάχνοντας μάσκες με τα φρούτα και τα λαχανικά που μάθαμε! Ο κάθε μαθητής/Η κάθε μαθήτρια διάλεξε μια μάσκα, τη ζωγράφισε και την έκοψε! Μετά, μας συστήθηκε στα αγγλικά χρησιμοποιώντας το όνομα του φρούτου ή λαχανικού της μάσκας του! Οι μάσκες θα ξαναχρησιμοποιηθούν για να εξασκηθούμε και σε διαλόγους και να μάθουμε τα χρώματα!

Δείτε εδώ την πολύχρωμη φρουτο-λαχανικοσαλάτα μας!

FRUIT AND VEGETABLES - 1ST GRADE - PRIMARY SCHOOL OF SOURPI from viv_h

Οι μάσκες που χρησιμοποιήσαμε είναι διαθέσιμες εδώ:

FRUIT AND VEGETABLE MASKS from viv_h

Trackback URI | Σχόλια (RSS)