Αρχεία για 10 Οκτωβρίου 2016

Οκτ 10 2016

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ – Β1

Πώς φαίνεται το όνομά μας στα Αγγλικά; Και πώς το προφέρουμε; Το τμήμα Β1 της Β΄ Τάξης του σχολείου μας ασχολήθηκε σήμερα με την οπτικοποίηση του ονόματος του κάθε παιδιού στα Αγγλικά και την εξάσκηση στην προφορά του!

Οκτ 10 2016

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ – ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ – Β΄ ΤΑΞΗ – ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

Στην προσπάθειά μας να γνωριστούμε όλοι καλύτερα και να καλλιεργήσουμε την ομαδικότητα μέσα από το πρόγραμμα της Φιλαναγνωσίας που κάνουμε στην Ευέλικτη Ζώνη στην Β΄Τάξη, επιλέξαμε βιβλία που προωθούν την ανοχή και σωστή διαχείριση της διαφορετικότητας! Η αποδοχή της διαφορετικότητας αποτελεί μια από τις σημαντικότερες αξίες που μπορεί να συμβάλει αποφασιστικά στην ειρηνική συνύπαρξη των μαθητών, αλλά και των ανθρώπων γενικότερα. Μόνο εφ’ όσον αυτή διασφαλιστεί, μπορούν οι άνθρωποι να αρχίσουν να συνεργάζονται, ώστε τα προβλήματα να λυθούν. Αντίθετα, όσο η καχυποψία και ο ρατσισμός ορθώνουν ανάμεσά τους εμπόδια, η συνεργασία δεν μπορεί ποτέ να είναι συλλογική και αποδοτική.