Επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο Αλμυρού

DSC_0173 DSC_0180 DSC_0176

Στα μέσα του Δεκέμβρη οι μαθητές της ΣΤ τάξης μαζί με τη δασκάλα τους Σοφία Καμόσου, το διευθυντή του σχολείου Νίκο Περιστερά και το δάσκαλο του ολοήμερου Σχολείου Αριστείδη Δαϊλιάνη επισκεφθήκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Αλμυρού και παρακολούθησαν, με την καθοδήγηση της αρχαιολόγου Ιωάννας Μαμαλούδη, ένα διαδραστικό πρόγραμμα σχετικό με το νεολιθικό πολιτισμό. Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές παρακολούθησαν ένα βίντεο που τους ενημέρωνε για τον τρόπο ζωής, την οργάνωση της κοινωνίας, τα ήθη, τα έθιμα και γενικότερα τον πολιτισμό που είχαν αναπτύξει οι άνθρωποι κατά την νεολιθική εποχή. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν από την αρχαιολόγο στο μουσείο και στο τέλος έφτιαξαν πήλινα αγγεία εμπνευσμένα από την εποχή αυτή.