Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 10/10/2014 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις στα πλαίσια της Πανελλήνιας ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θέμα τη διαφορετικότητα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Την πρώτη ώρα τα παιδιά συζήτησαν με τους δασκάλους τους στις τάξεις, ζωγράφισαν και έκαναν έργα με κολάζ τα οποία εξέθεσαν σε ένα κεντρικό ταμπλώ.

Τη δεύτερη και τρίτη ώρα έγιναν προβολές βίντεο στην αίθουσα εκδηλώσεων με θέμα τη διαφορετικότητα, την ενδοσχολική βία, την αξιοποίηση των ικανοτήτων των ΑΜΕΑ και τον ρατσισμό. Παράλληλα με την προβολή γινόταν συζήτηση σχετικά με τα δρώμενα.

Ακολούθησαν αθλητικοί αγώνες στην αυλή του σχολείου με την επιμέλεια της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής, κας Παντελίδου Μαρίας.