ΔΡΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η μέρα κατά της ενδοσχολικής βίας, ένα φαινόμενο που, απ’ ότι φαίνεται, παίρνει ανησυχητικές διαστάσεις στη χώρα μας. Το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων δημοσιεύει ότι θύμα επιθετικής παρενόχλησης από συνομηλίκους ή παιδιά διαφορετικών ηλικιών έχει πέσει το 10% του συνόλου των μαθητών στα Ελληνικά σχολεία, σύμφωνα με έρευνα. Παράλληλα, υπογραμμίζεται ότι στο 5% του μαθητικού πληθυσμού ανέρχεται το ποσοστό των θυτών, με τα αγόρια να υπερτερούν σε περιστατικά σωματικής βίας και τα κορίτσια να δρουν κυρίως λεκτικά.

Δεδομένης της έκτασης του φαινομένου της ενδοσχολικής βίας και με αφορμή την ημέρα αυτή, την Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014 οι μαθητές του σχολείου μας συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας όπου και παρακολουθήσαμε δύο βίντεο.

Δημοτικό Σχολείο Σούρπης

Η προβολή τους διακοπτόταν ανά διαστήματα προκειμένου να ακουστούν οι απόψεις των μαθητών μας και να συζητηθούν οι όποιοι προβληματισμοί και παρατηρήσεις τους. Συζητήσαμε για τα είδη της ενδοσχολικής βίας, αναγνωρίσαμε τον θύτη, το θύμα και τον μάρτυρα των περιστατικών, αναφερθήκαμε στο ρόλο και την ψυχολογία του καθενός και διαχωρίσαμε τον μαθητή που είναι “καρφί” από αυτόν που ενημερώνει τους εκπαιδευτικούς ή/και τους γονείς του για σοβαρά περιστατικά που του συμβαίνουν ή παρακολουθεί να εκτυλίσσονται μπροστά του. Τα βίντεο που παρακολουθήσαμε ήταν τα ακόλουθα: