Η ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Από την αρχή της σχολικής χρονιάς οργανώθηκε στον πρώτο όροφο του πετρόκτιστου κτιρίου του σχολείου μας η δανειστική μας βιβλιοθήκη! Υπεύθυνοι λειτουργίας της, οι μαθητές της Ε΄ Τάξης, που με πολύ μεράκι έστησαν τα βιβλία, οργάνωσαν τη διαδικασία δανεισμού και φροντίζουν για την ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας του δανεισμού και της επιστροφής των βιβλίων.

Δανειστκή Βιβλιοθήκη, Δημοτικό Σχολείο Σούρπης

Η Δανειστική μας βιβλιοθήκη λειτουργεί κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή στο δεύτερο διάλειμμα, και κάθε φορά δύο παιδιά της Ε΄ αναλαμβάνουν τη διαδικασία καταγραφής των δανεισμών και επιστροφών. Μαζί με κάθε βιβλίο, τα παιδιά παίρνουν κι ένα χρωματιστό χαρτί, το οποίο και επιστρέφουν αφού έχουν συμπληρώσει ποιο βιβλίο δανείστηκαν και αν τους άρεσε. Επίσης, αντιγράφουν το αγαπημένο τους απόσπασμα από το βιβλίο που δανείστηκαν, ενώ οι μικρότεροι μαθητές ζωγραφίζουν κάτι από το βιβλίο!

Δανειστκή Βιβλιοθήκη, Δημοτικό Σχολείο Σούρπης

Στο χώρο της βιβλιοθήκης παραθέτουμε το 10λογο του μικρού αναγνώστη, αλλά υπενθυμίζουμε και τους κανόνες που διέπουν τη διαδικασία του δανεισμού!