Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΟΥΡΠΗΣ

Όπως κάθε χρονιά, έτσι και φέτος, την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2013 το Δημοτικό Σχολείο Σούρπης τίμησε την γιορτή της εξέγερσης του Πολυτεχνείου με την καθιερωμένη γιορτή που οργανώθηκε και παρουσιάστηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου από μαθητές της Δ΄ τάξης με την καθοδήγηση και την επιμέλεια της δασκάλας τους, κυρίας Βάιας Παυλίδου.

Η επετειακή αυτή εκδήλωση ξεκίνησε με μια ομιλία από το Διευθυντή του σχολείου μας κ. Νικόλαο Περιστερά, ο οποίος παρουσίασε στους γονείς και τους μαθητές που παρευρέθηκαν τα γεγονότα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Έπειτα, ανέβηκαν στη σκηνή οι μαθητές της Δ’ Τάξης, σε ένα σκηνικό που θύμιζε σχολική τάξη. Τους παρακολουθήσαμε να οργανώνουν τη σχολική γιορτή για το Πολυτεχνείο, να μνημονεύουν γεγονότα, να τραγουδούν και τέλος να πετούν κόκκινα λουλούδια στη μνήμη των θυμάτων. Τέλος, οι μαθητές του σχολείου μας συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς, περπάτησαν μέχρι το ηρώο στην πλατεία της Σούρπης, όπου και κατέθεσαν λουλούδια.

Δημοτικό Σχολείο Σούρπης