“Το σπίτι μου” του Κ. Παλαμά

Οι μαθητές της Στ’ Τάξης του σχολείου μας δούλεψαν με τη δασκάλα τους, Λία Τσέλκα, στο μάθημα της Γλώσσας το ποίημα του Κ. Παλαμά “Το σπίτι μου”.

Στο ποίημα “Το σπίτι μου” φαίνεται η επιθυμία του ποιητή Κ. Παλαμά να χτίσει ένα διαφορετικό σπίτι, όχι σε μια ιδανική τοποθεσία, όπως αυτή που θα προτιμούσαν οι περισσότεροι άνθρωποι, αλλά σ’ έναν άγονο τόπο, “μια χέρσα απλοχωριά” και άχαρο τόπο, “μια χιλιοπατημένη στράτα”. Πιθανόν να θέλει να χτίσει εκεί το σπίτι του γιατί ζητούσε την ήσυχη ζωή, χωρίς μεγαλεία και περιττές πολυτέλειες. Ταπεινός, όπως πάντα, να προσφέρει παρηγοριά και προστασία στους ταλαιπωρημένους από τα βάσανα της ζωής.

Οι μαθητές της Στ’ Τάξης ζωγραφίζουν το σπίτι του Κ. Παλαμά, όπως το φαντάζονται:

Δημοτικό Σχολείο Σούρπης