Αρχεία για 10 Οκτωβρίου 2013

Οκτ 10 2013

Σημαίες – Χώρες – Εθνικότητες – Σύνορα

Στο μάθημα των Αγγλικών, στο πρώτο κεφάλαιο, οι μαθητές της Ε’ Τάξης εξοικειώνονται με τις ονομασίες των χωρών και των αντίστοιχων εθνικοτήτων στα αγγλικά, μαθαίνουν τα σύνορά τους και παίζουν με τις σημαίες τους! Ο κάθε μαθητής ζωγράφισε τη σημαία μιας χώρας της επιλογής του και την παρουσίασε στους συμμαθητές του χωρίς να αποκαλύψει το όνομα της χώρας! Εσείς πόσες χώρες αναγνωρίζετε βλέποντας αυτές τις σημαίες; In the first chapter of our English course book, learners are familiarized with the English names of the countries, the nationalities, they learn how to present their borders and they play with the country flags. Each learner has drawn the flag of a country of his/her choice and has presented it in class without revealing the name of the country! How many of these countries do you recognize by looking at their flags?

Οκτ 10 2013

Δημοτικό Σχολείο Σούρπης … έχεις ταλέντο!!!

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σούρπης έχουν ταλέντο!!! Η μαθήτρια της Ε’ Τάξης του σχολείου μας Παναγιώτα Βαζούρα μας έφερε τη συλλογή της από προσωπικές δημιουργίες της. Ιδιαίτερες, πολύ προσεγμένες και φτιαγμένες με μεράκι, οι ζωγραφιές της προδίδουν ένα ανερχόμενο ταλέντο! Δείτε παρακάτω μερικές από αυτές!

Μία απάντηση μέχρι τώρα