ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ

Σήμερα Δευτέρα 15 Απριλίου 2019 στο σχολείο μας έγινε ομιλία από την κ. Γκιώση Γιαννούλα  Μαία,  του Κέντρου Υγείας  Αριδαίας, σε όλους τους μαθητές , για τους κινδύνους που οδηγούν σε ατυχήματα στο σχολικό και οικιακό  περιβάλλον. Μέσα από μία παρουσίαση επισημάνθηκαν τα πιο συχνά ατυχήματα όπως πτώσεις, σπρωξίματα, συγκρούσεις, πάλη και δαγκώματα και δόθηκαν συμβουλές για την ασφάλεια των παιδιών. Επίσης συζητήθηκαν και άλλα είδη ατυχημάτων, όπως εγκαύματα, κοψίματα, δηλητηριάσεις, ηλεκτροπληξία, ατυχήματα στο δρόμο και στο νερό και στη συνέχεια  έγινε παρουσίαση εικόνων με επισφαλή αντικείμενα τα οποία κλήθηκαν οι μαθητές να εντοπίσουν. Ακολούθησε  διάλογος  με τους μαθητές, οι οποίοι έκαναν εύστοχες ερωτήσεις που όλες απαντήθηκαν.