9η Φεβρουαρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα  Ελληνικής Γλώσσας (9η Φεβρουαρίου) και ημέρα μνήμης του εθνικού μας ποιητή Διονυσίου Σολωμού, σήμερα Παρασκευή  14 Φεβρουαρίου 2020 έγιναν στο σχολείο μας δραστηριότητες στους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας. Έγινε ιστορική αναδρομή για την ελληνική γλώσσα ,τονίστηκε η σημασία της στον παγκόσμιο πολιτισμό, προβλήθηκαν σχετικά  βίντεο,διαβάστηκαν κείμενα ( Ομιλία Ζολώτα σε παγκόσμια Συνέδριο) και ακολούθησε συζήτηση όπου τα παιδιά εξέφρασαν τις απορίες τους σχετικά με την ελληνική γλώσσα  που έλυσαν  με παιχνίδι ερωτοαπαντήσεων , η υπεύθυνη της δράσης  κα Θεοδωρίδου Χαρίκλεια  και την κα Τζάτση Χρυσή.

Στο τέλος    σε όλους τους μαθητές, δώθηκε ένα έντυπο  ανθολόγιο σχετικά  με την ελληνική γλώσσα 19 σελίδων.

Σαν σήμερα

1. 19/02/1844: Ψηφίζεται το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδας, με το οποίο καθιερώνεται η συνταγματική μοναρχία