Εκπαιδευτική εκδρομή στο Ενυδρείο και το Κυνοκομείο Ρόδου

IMG 20221125 093531

Στις 25 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές της Ε’ και Στ’ επισκέφθηκαν το Ενυδρείο και το Κυνοκομείο του Δήμου Ρόδου. Αρχικά, είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα εκθέματα του υρδροβιολογικού σταθμού, να παρατηρήσουν τα θαλάσσια ζώα που φιλοξενούνται εκεί, να μάθουν πολύτιμες πληροφορίες για αυτά, αλλά και να… τα νιώσουν στη λίμνη αφής που διαθέτει ο χώρος. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από την ευκαιρία που είχαν να έρθουν σε επαφή με τον θαλάσσιο πλούτο του Αιγαίου και της Ανατολικής Μεσογείου.

Στη συνέχεια, κάναμε μία επίσκεψη στο κυνοκομείο της Ρόδου. Οι μαθητές μας δώσανε τις τροφές που συγκέντρωσαν στα πλαίσια της φιλοζωικής δράσης που έχει αναλάβει το σχολείο μας και βάλανε ένα λιθαράκι βοήθειας στο έργο των εθελοντών. Περιηγηθήκαμε στον χώρο, ενημερωθήκαμε για τον τρόπο λειτουργίας του, αλλά και για τις διαδικασίες που απαιτούνται, αν θέλουμε να υιοθετήσουμε ένα σκυλάκι από το κυνοκομείο, ενώ είχαμε την ευκαιρία να φροντίσουμε και κάποιες από αυτές τις ψυχούλες που σίγουρα μας έκαναν να σκεφτούμε πολλά! Ευχαριστούμε τις κυρίες Γιούλα Διμέλη και Λουλουδίτσα Λάρου για την ξενάγηση και την ενημέρωση.