Πατλαγκάτσι (παιδικό παραδοσιακό παιχνίδι)

IMG_0232Πατλαγκάτσι

Το πατλαγκάτσ(ι) ήταν ένα παραδοσιακό παιχνίδι των αγοριών, στο Σοχό , στα παλιά χρόνια.

Ήταν μια ξύλινη κατασκευή που φτιάχνανε τα ίδια τα παιδιά και βγάζει έναν χαρακτηριστικό ήχο, όπως σκάζουν τα καψούλια στα σημερινά παιδικά πιστόλια.

Έχει σχήμα κυλινδρικό, μακρόστενο και φτιάχνεται από ξύλο κουφοξυλιάς. Αποτελείται από δύο μέρη. Το ένα μέρος είναι κούφιο από μέσα σαν σωλήνας. Το άλλο το κάνουμε λεπτό, έτσι ώστε να μπαίνει μέσα στο κούφιο σαν έμβολο, με μια λαβή στην άκρη για να το κρατάμε.

IMG_0233Πως παίζεται.

Στην μια άκρη του κούφιου βάζουμε έναν καρπό από κέδρο,  που μοιάζει με μικρή μπίλια . Επίσης και στην άλλη μεριά του κούφιου μέρους τοποθετούμε άλλον έναν καρπό κέδρου (υπάρχει άφθονος στην περιοχή μας). Έπειτα σπρώχνουμε με το δεύτερο λεπτό ξύλο (έμβολο) τον έναν καρπό με δύναμη. Αμέσως με την πίεση του αέρα εκσφενδονίζεται ο άλλος καρπός βγάζοντας τον χαρακτηριστικό ήχο (πατ),από τον οποίο πήρε και το όνομα του το παιχνίδι.

Είναι πολύ ωραίο όταν το παίζουμε  αρκεί να προσέξουμε μην χτυπήσουμε κάποιο παιδί.

Β΄ τάξη Δημοτικού Σχολείου Σοχού                                                  Σχολ. έτος 2013-14

Κατηγορίες: ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ-ΠΑΡΑΔΟΣΗ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.