6η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Οκτ 20192
IMG_20190927_130513

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2019, διεξήχθη στο σχολείο μας, όπως και σε όλα τα σχολεία της χώρας μας, η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα:
«Αγαπώ την άθληση, αγαπώ την υγεία μου».

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με:
– Προβολές ταινιών μικρού μήκους συναφούς θεματολογίας.
– Διαδραστική συζήτηση για την αξία του αθλητισμού καθώς και της σωστής διατροφής.

Στη συνέχεια, οι μαθητές ανά τάξη, συμμετείχαν σε διαδρομές Αγωνιστικού προσανατολισμού (Orienteering).
Οι μαθητές της Α΄ τάξης αγωνίστηκαν μαζί με τους «σχολικούς γονείς» τους.
Ακολούθησαν αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες (δρομικά, ομαδικά και παραδοσιακά παιχνίδια ).

Το πρόγραμμα τελείωσε με καλλιτεχνικές – εικαστικές δημιουργίες:
– Κατασκευή Πόστερ με σύνθημα .
– Συγγραφή στίχων για την άθληση-γυμναστική & σωστή διατροφή
– Πυραμίδα της κίνησης & πυραμίδα μικρών γευμάτων.

Οι παραπάνω δράσεις υλοποιήθηκαν, κυλιόμενα καθ’ όλη τη διάρκεια του ωραρίου, από όλη τη σχολική κοινότητα, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας, μετά από κατάλληλο σχεδιασμό και προετοιμασία.

>> Οπτικοακουστικό υλικό

Δημοτικό σχολείο Σκοτούσσας Σερρών 27/9/2019