Οι μαθητές της Ε΄και της ΣΤ΄ τάξης με αφόρμηση το μάθημα της Γλώσσας “ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ” και σε συνεργασία με το δάσκαλό τους αποφάσισαν να μαγειρέψουν για όλους τους μαθητές του Δημοτικού! Το φαγητό που επέλεξαν ήταν….μακαρόνια με κιμά!
Η συνταγή που ακολούθησαν ήταν αυτή που έγραφε το βιβλίο. Οι μαθητές χάρηκαν πολύ με τη δράση αυτή και φυσικά όλο το σχολείο απόλαυσε τα πεντανόστιμα μακαρόνια που έφτιαξαν!