ΦΡΟΥΤΟΧΩΡΑ

Από τις 2 έως και τις 6 Ιουνίου, ο δήμος Ν. Προποντίδας διοργάνωσε το 7ο μαθητικό φεστιβάλ Θάλασσας, Τραγουδώ – Παίζω – Χορεύω, στο δημοτικό θέατρο των Ν. Μουδανίων.

Το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά στο μαθητικό φεστιβάλ, αποσπώντας θετικές κριτικές και εντυπώσεις, και ξεχωρίζοντας ανάμεσα σε τόσα άλλα σχολεία του νομού. Συμμετείχε στο φεστιβάλ με το θεατρικό έργο “Φρουτοχώρα”. Πρόκειται για ένα θεατρικό εμπνευσμένο από το κόμικ και το βιβλίο παιδικής λογοτεχνίας του Έλληνα συγγραφέα Ευγένιου Τριβιζά. Σε αυτή τη μαγική χώρα, εξελίσσονται πράξεις απαράμιλλου ηρωισμού, αλλά και αποτρόπαιες δολοπλοκίες. Ταυτόχρονα, φρούτα και λαχανικά κηρύσσουν την ανεξαρτησία τους. Πρωταγωνιστές της θεατρικής παράστασης είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και της Β’ τάξης, ενώ την προσπάθειά τους αγκαλιάζουν και οι μαθητές της Ε’ και της Στ’ τάξης. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κα. Παυλίδου Μπία και την κα. Σαμαρά Αναστασία, για την οργάνωση και την υλοποίηση του θεατρικού, αλλά και την κα. Σλιάκα Ζαχαρούλα για την προσθήκη του αγγλικού τραγουδιού.

thumbnail 1 thumbnail 2 thumbnail 3 thumbnail 6 thumbnail 5thumbnail 8thumbnail 7 thumbnail 10thumbnail 9

Κατηγορίες: Γενικά, Εκδηλώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.