Το ιστολόγιο αλλάζει «διαχειριστικά χέρια»

Αγαπητοί φίλοι!!

Αφού περάσαμε 2 υπέροχα χρόνια στο δημοτικό σχολείο Σεισίου κατά το σχολικό έτος 2010-2012, δημοσιεύσαμε και μοιραστήκαμε όμορφες στιγμές και εικόνες στον χώρο αυτό, το Ιστολόγιο μας αλλάζει «διαχειριστικά χέρια».
Μετά από μπόλικη προσπάθεια και «θεαματικά» αποτελέσματα στον τομέα της κατασκευής Ιστολογίου, παραδίδω την σκυτάλη στην τωρινή διευθύντρια του 6/θέσιου Δημοτικού σχολείου Σεισίου η οποία θα φροντίσει να την ανανεώνει και να την εμπλουτίζει με εκπαιδευτικό και ενημερωτικό υλικό!
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

«Ex administrator»

ΤΣΑΡΟΥΧΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Το σχολείο μας

Το δημοτικό Σχολείο Σεισίου φιλοξενεί μαθητές από το Σείσι αλλά και το Βραχάσι και την Μίλατο. Εκτός από τις έξι τάξεις του πρωινού προγράμματος στο Δημοτικό σχολείο λειτουργεί τάξη υποδοχής ενώ έχει θεσπιστεί και τμήμα ένταξης. Μετά την λήξη του πρωινού προγράμματος το σχολείο παραμένει ανοιχτό μέχρι τις 16:00 με το Ολοήμερο τμήμα

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ!

Καλώς ήρθατε στο πρώτο ιστολόγιο του δημοτικού σχολείο Σεισίου!

Εδώ θα αναρτούμε δράσεις, σκέψεις , νέα και εικόνες μαθητών και δασκάλων τις οποίες θεωρούμε οτι αξίζει να μοιραστούμε μαζί σας. Καθώς και ιδέες οι οποίες θα μπορούσαν να αποτελέσουν έμπνευση για παιδιά, γονείς ή και άλλους εκπαιδευτικούς.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!

Παιχνίδια και χαρά!

Παιχνίδια και χαρές σήμερα το σχολείο μας!  Ο κ. Δ. Μουλιανιτάκης, ο γυμναστής μας, ετοίμασε μια έκπληξη για όλους τους μαθητές του σχολείου μας, την οποία δεχτήκαμε όλοι με πολλή χαρά! Μπαλόνια, στρώματα, νερό, αλεύρι και ένα σωρό άλλα .. γέμισαν την αυλή μας χρώματα, φωνές, παιχνίδι και πολλή διασκέδαση!

IMG 20220610 093111 01 IMG 20220610 093228 01 IMG 20220610 093424 01 1 2 3 .jpg

Ημερήσια Εκδρομή 2021-2022

Επιτέλους, μετά από δύο χρόνια που στερηθήκαμε εκδρομές λόγω της πανδημίας, φέτος καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε την ημερήσια εκδρομή μας!!! Η εκδρομή μας έγινε την Τετάρτη 8 Ιουνίου 2022. Επισκεφθήκαμε αρχικά ένα ζωολογικό πάρκο κοντά στην περιοχή μας. Στη συνέχεια, ενημερωθήκαμε από αστυνομικούς της Τροχαίας Αγίου Νικολάου πάνω σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στον Άγιο Νικόλαο. Έπειτα, πήγαμε για φαγητό, χορό, παιχνίδι και διασκέδαση! Περάσαμε όλοι μας υπέροχα!!!

IMG 20220608 093424 IMG 20220608 093508 IMG 20220608 093516 IMG 20220608 093637 InkedIMG 20220608 132047 LI 2 3 4

Σχέδια δράσης αυτοαξιολόγησης σχολικής μονάδας.

Για τη σχολική χρονιά 2021-2022, στα πλαίσια αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας , οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας υλοποίησαν τρία σχέδια δράσεων, τα οποία παρουσιάζονται παρακάτω:

Ενδοσχολικές επιμορφωτικές δράσεις.

Στα πλαίσια των δράσεων αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας, πραγματοποιήθηκαν δυο επιμορφωτικά σεμινάρια:

1.  Για τον άξονα σχέσεων σχολείου – οικογένειας πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο για την ενεργητική ακρόαση, το οποίο παρουσίασε η κα. Μελισσίδου Αναστασία (κοινωνική λειτουργός) . Η επιμόρφωση έγινε μέσω της πλατφόρμας webex και ήταν μέρος του σχεδίου δράσης για τη βελτίωση της επικοινωνίας ανάμεσα σε εκπαιδευτικούς και γονείς όσο και για την επίτευξη μεγαλύτερου ποσοστού γονεϊκής εμπλοκής.
  2. Για τον άξονα της συμμετοχής των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις – ενδυνάμωση των επαγγελματικών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκε σεμινάριο για την παροχή πρώτων βοηθειών. Η παρουσίαση της συγκεκριμένης δράσης έγινε από τον κ. Μουλιανιτάκη Διονύσιο ( γυμναστή στη σχολική μας μονάδα) με τη συνδρομή των συναδέλφων που έχουν αναλάβει το συγκεκριμένο άξονα αυτοαξιολόγησης.  Η δράση πραγματοποιήθηκε σε αίθουσα του σχολείου μας.

β. Α βοήθειες στις πρώτες βοήθειες

Το ποίημα της ατομικής υγιεινής

Για τη φετινή σχολική χρονιά, 2021-2022 , στον πρώτο θεματικό κύκλο των εργαστηρίων δεξιοτήτων Ευ ζην – Ζω καλύτερα, η Ά τάξη ασχολήθηκε με την ατομική υγιεινή. Σας παρουσιάζουμε λοιπόν όλα όσα μάθαμε μέσα από το ποιηματάκι μας. Μικρές συμβουλές και μυστικά για να έχετε ένα σώμα καθαρό και υγιές. Ελπίζουμε να σας αρέσει και να εφαρμόσετε τις συμβουλές μας!!

Διδακτικός περίπατος Α΄και Β΄τάξη 2021-2022

Την Τρίτη 17 Μαΐου 2022 οι τάξεις Α και Β του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο λιμάνι του χωριού. Στην εκδρομή αυτή, εκτός του ότι περάσαμε όμορφα το πρωινό μας, μιλήσαμε και για την προστασία του περιβάλλοντος. Κατασκευάσαμε και τον δικό μας κάδο σκουπιδιών, τον οποίο στολίσαμε με τις ζωγραφιές μας. Σκοπός μας να προστατέψουμε την παραλία που μας φιλοξένησε και να παρακινήσουμε και αυτούς που θα την επισκεφθούν να κάνουν το ίδιο, πετώντας τα σκουπίδια τους στον κάδο μας.κάδου

ΠΡΩΤΗ ΕΚΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ Δ.Σ.ΣΕΙΣΙΟΥ ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2020-2021