ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Υπάρχει καλύτερος τρόπος να μιλήσουμε για την έννοια της «διαφορετικότητας» από ότι μέσα από ένα βιβλίο; Την επιλογή αυτή, τη δίνει το διάσημο βιβλίο το “Κάτι άλλο” της Κάθριν Κέιβ (Πατάκης).  H χαρακτηριστική φράση «Δεν ανήκεις εδώ. Δεν είσαι σαν και εμάς. Είσαι κάτι άλλο» αποτέλεσε αφορμή για μια συζήτηση με τους μαθητές για τη διαφορετικότητα και τη μοναδικότητα που χαρακτηρίζει τον κάθε άνθρωπο. Οι μαθητές εξέφρασαν τις σκέψεις τους για το τι θεωρούν διαφορετικό, τα συναισθήματά τους για τον ήρωα και κάποιοι θέλησαν να μοιραστούν στιγμές για τι οποίες άλλοι τους έκαναν να νιώσουν «διαφορετικοί».

Στη συνέχεια, ζητήθηκε από κάθε μαθητή να ζωγραφίσει τον εαυτό του, έτσι όπως νομίζει πως τον βλέπουν οι άλλοι. Βλέποντας στο τέλος όλες τις ζωγραφιές παρατηρήσαμε τα διαφορετικά χαρακτηριστικά του προσώπου, τα διάφορα μήκη μαλλιών και τα διαφορετικά περιβάλλοντα που τοποθέτησε ο καθένας τον εαυτό του. Συμπεράναμε, ότι δεν υπήρχε κανένα χαρακτηριστικό που να είναι κοινό σε όλους, όλοι ήταν διαφορετικοί και ότι η λέξη «διαφορετικότητα» είναι απλώς ένας χαρακτηρισμός για να τονίσουμε τη μοναδικότητά μας.

Ο ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ 1 ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ 2