Αρχείο ημέρας 12 Σεπτεμβρίου 2024

Σαν σήμερα

4/10/1908: Η Κρήτη επαναστατεί και κηρύσσει την ένωσή της με την Ελλάδα, η οποία, όμως, θα έρθει τέσσερα χρόνια αργότερα.

4/10/: Παγκόσμια Ημέρα Ζώων
    Η Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων καθιερώθηκε ως ένας τρόπος ευαισθητοποίησης όλων μας για τα δικαιώματα των ζώων. Αυτά αναφέρονται στην Διακήρυξη των δικαιωμάτων των ζώων.

Η ΤΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΑΓΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε  η καθιερωμένη τελετή του Αγιασμού στο σχολείο  μας με την παρουσία όλων των εκπαιδευτικών, των μαθητών και των γονέων τους και με την ευλογία  του ιερέως.

Το προαύλιο  γέμισε χαρούμενες φωνές και χαμόγελα ενώ παντού ακούγονταν ευχές για υγεία, πρόοδο και μια καλή δημιουργική  χρονιά.
     Διαβάστηκε το μήνυμα του υπουργού Παιδείας  Κυριάκου Πιερρακάκη.
      Ευχές αλλά και συμβουλές έδωσε ο διευθυντής  του σχολείου για την απρόσκοπτη λειτουργία του  και την ομαλή συνεργασία όλων .
     Χαιρετισμό απηύθυνε  ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Αναστάσιος Παπαδημητρόπουλος.
     Τον λόγο πήρε η πρόεδρος  του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων καθώς και μέλη του, που ευχήθηκαν  για τη νέα σχολική χρονιά και διαβεβαίωσαν ότι θα σταθούν αρωγοί και συμπαραστάτες στο δύσκολο εκπαιδευτικό έργο που ξεκινά.
       Με ιδιαίτερη χαρά και  συγκίνηση καλωσορίσαμε όλοι τους νέους μας μαθητές της Α Δημοτικού και τους ευχηθήκαμε καλή και  δημιουργική πορεία στο νέο τους σχολείο.
     Καλή δύναμη σε όλους.
     Καλή σχολική χρονιά!