Αρχική » 2023

Αρχείο έτους 2023

Σαν σήμερα

4/10/1908: Η Κρήτη επαναστατεί και κηρύσσει την ένωσή της με την Ελλάδα, η οποία, όμως, θα έρθει τέσσερα χρόνια αργότερα.

4/10/: Παγκόσμια Ημέρα Ζώων
    Η Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων καθιερώθηκε ως ένας τρόπος ευαισθητοποίησης όλων μας για τα δικαιώματα των ζώων. Αυτά αναφέρονται στην Διακήρυξη των δικαιωμάτων των ζώων.

ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ

Την Πέμπτη 21-12-2023 και από τις 13:15 έως τις 14:00 καλούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών να προσέλθουν στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου για να ενημερωθούν για τη φοίτηση των παιδιών τους και να παραλάβουν τους ελέγχους προόδου τους.

Το Ολοήμερο Τμήμα δεν θα λειτουργήσει την Πέμπτη και οι μαθητές θα αποχωρήσουν με τους γονείς τους μετά την παραλαβή των ελέγχων προόδου.

ΜΑΘΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Τα εναπομείναντα μαθήματα κολύμβησης Α΄ Τριμήνου  2023-2024 αναβάλλονται λόγω βλάβης της πισίνας και θα ξεκινήσουν εκ νέου όταν η βλάβη αποκατασταθεί.

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

B8585F44 A000 4DD8 ACF5 A8C3AFB077C1

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων οι μαθητές της Β τάξης  έφτιαξαν βραχιολάκια

με το μήνυμα “ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ” για την θεματική ενότητα Σχολικός Εκφοβισμός.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας θα προσέλθουν κανονικά το πρωί στις 8:15 π.μ χωρίς τσάντες για να παρακολουθήσουν τη γιορτή που θα παρουσιάσουν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ και Δ΄ τάξης για την επέτειο του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ. Θα αποχωρήσουν μετά τη λήξη της γιορτής, περίπου στις 9:45 π.μ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ

Από τη Δευτέρα 13/11/2023 το Ολοήμερο Τμήμα θα λειτουργεί τέσσερις (4) ημέρες/εβδομάδα.

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 13:20-15:00.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 7-11-2023

Το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει εκπαιδευτική επίσκεψη την Τρίτη 7-11-2023 στο κτήμα Πολυζωγόπουλου στο Σιμόπουλο Ηλείας.

Η μετακίνηση θα γίνει με λεωφορείο από το χώρο του σχολείου.

Ώρα αναχώρησης: 08:15

Ώρα επιστροφής: 13:15

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 τα παιδιά θα προσέλθουν κανονικά το πρωί στις 8:15 π.μ, χωρίς τσάντες, θα παρακολουθήσουν τη γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου, που θα παρουσιάσουν οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄τάξης του σχολείου. Θα αποχωρήσουν στις 9:30 π.μ.

Το Σάββατο οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετέχουν στην παρέλαση θα πρέπει να παραβρίσκονται στο προαύλιο στις 9:00 π.μ.

Μετά τη λήξη της παρέλασης οι μαθητές και μαθήτριες επιστρέφουν στο σχολείο και αποχωρούν με τους γονείς τους.

ΜΑΘΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Την Πέμπτη 19/10/2023 ξεκινά το μάθημα της κολύμβησης. Κάθε Πέμπτη οι μαθητές/τριες θα φεύγουν από το σχολείο στις 09:45 με μισθωμένο λεωφορείο, με προορισμό το κολυμβητήριο της Αμαλιάδας. Το μάθημα θα διαρκεί δύο διδακτικές ώρες, από τις 10:00-11:30 π.μ.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Σας ανακοινώνουμε πως από την Τρίτη 10-10-2023 θα επαναλειτουργήσει  η Δανειστική Βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Ημέρες λειτουργίας:  Τρίτη και Πέμπτη

ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ

Λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των Περιφερειακών και Δημοτικών αρχών της 8ης Οκτωβρίου 2023, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου και τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023.

Επίσης , σε όσες περιφέρειες ή δήμους θα διεξαχθεί επαναληπτική ψηφοφορία την Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023, δεν θα λειτουργήσουν τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 αντίστοιχα.