Αρχείο ημέρας 11 Σεπτεμβρίου, 2024

Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για την έναρξη της σχολικής χρονιάς

Λήψη αρχείου

1718279670151

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη συμμετοχή του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Προληπτικό Πρόγραμμα Ψυχικής Ανθεκτικότητας: RESCUR-Ένα Εμπόδιο, Μια Ευκαιρία! που θα υλοποιηθεί από τη Μονάδα Σχολικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης (Εργαστήριο Ψυχολογίας, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης), με αναμενόμενη έναρξη στις 14/10/2024 και λήξη στις 30/05/2025.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων:

α) Εκπαίδευση των εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα

β) Ενημερωτική/ Επιμορφωτική Ομιλία στους γονείς των παιδιών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα

γ) Εποπτείες και Συνεργατική Συμβουλευτική με τους εκπαιδευτικούς που εφαρμόζουν το πρόγραμμα στις τάξεις τους.

δ) Αξιολόγηση του Προγράμματος (παράδοση φακέλου αξιολόγησης με συμπληρωμένα ερωτηματολόγια αξιολόγησης του προγράμματος & άλλου υλικού)

Από το σχολείο μας θα συμμετέχει η Α΄τάξη.

Ο Δ/ντής του σχολείου συγχαίρει την εκπαιδευτικό κ. Γιαννακοπούλου Σταυρούλα για την πρωτοβουλία υλοποίησης του προγράμματος.