Την Παρασκευή στις 10 Μαΐου  2019 πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του Δημαρχείου της Αριδαίας, Έκθεση Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας για τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αλμωπίας, που συνδιοργάνωσαν το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστήμων (Ε.Κ.Φ.Ε.) Πέλλας, το 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας. Οι μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας, συμμετείχαν σ’ αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία με ιδιαίτερη χαρά, καθώς παρουσίασαν στο κοινό, χωρισμένοι σε ομάδες, πειράματα Σύνθεσης και Ανάλυσης του Φωτός, Ατμοσφαιρικής Πίεσης και τη Λειτουργία της Ατμομηχανής.