Δημοσιεύθηκε στην Α΄τάξη, ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ, ΣΤ ΄τάξη, ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΣΤΟΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ FOLLOWGREEN

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και της Στ΄ τάξης της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν στην εικαστική δράση με τη χρήση των ανακυκλώσιμων υλικών, που υλοποίησε ο Δήμος Ορεστιάδας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας της Followgreen.

Κατά τη διάρκεια της δράσης το μαθητικό δυναμικό μας ενημερώθηκε για τη σπουδαιότητα της επαναχρησιμοποίησης των υλικών, τη σημασία της εξοικονόμησης των πρώτων υλών και δημιούργησε τις δικές του κατασκευές με μεράκι και φαντασία.

Με το πέρας του σχολικού διαγωνισμού ανακοινώθηκε ότι οι κατασκευές των μαθητών και των μαθητριών μας κατέλαβαν την 6η και την 8η θέση…